Technický, ale náš

Letošní rok je na sníh prozatím skoupý, ale konečně klesla teplota k nule a přišly mrazivé dny. I díky tomu jsme mohli nastartovat sněžná děla a začít připravovat sníh pro sjezdovku.

 

Protože NENÍ SNÍH, JAKO SNÍH

Sněžná děla umí vyrobit mnoho typů sněhu, od lehkého prašanu až po těžký podkladový sníh, který zajistí prodloužení sezóny třeba až do dubna. Počasí k nám letos nebylo příliš příznivé, ale konečně zamrzlo a my jsme mohli začít stříkat.


20141227_125519

A jak sněhové vločky vznikají?

Díky sněžným dělům jsme v dnešní době schopni vyrobit téměř identickou vločku, jako je ta přírodní. Sněhové vločky vznikají při teplotě pod bodem mrazu, ale existují už i děla, která jsou schopna produkovat sníh, když je lehce nad nulou. Pomocí komprese vzduchu se vytvoří z vody mlha, která poté zkrystalizuje a vzniknou tak tisíce drobných kapiček, které po kontaktu se vzduchem okamžitě mrznou a mění se ve vločky. Sněžné dělo spotřebuje 80 až 500 litrů vody za minutu a je tedy jasné, že k nim je třeba voda dovést. Sněžné dělo je jen pomyslná špička ledovce. Pro to, aby vůbec mělo dělo z čeho sníh tvořit, je potřeba vcelku složitá infrastruktura. Od nádrží, ve které se uchovává voda, přes rozváděcí systém, kterým voda doputuje až k místu, kde je dělo připraveno. Ale o tom zase někdy příště.20141227_125241